Včelařské nešvary
Čím déle se o včely zajímám, tím víc jsem si jistý, že není med jako med. Včelařů je v České republice celá řada (cca 55 000 včelařů obhospodařuje kolem 650 000 včelstev) a každý včelař používá jiné postupy. Některé z nich se mi ale nelíbí a proto se jim vyhýbám.
Med se vytáčí z plástů pocházejících z plodiště
Nejlepší med pochází vždy z panenského díla. To jsou úplně nové plásty postavené včelami těsně před tím, než do nich včely začnou nosit med. Takové plásty jsou krásně žluté a poloprůhledné a voní voskem a medem.
Mnoho včelařů (ve snaze včelám ušetřit práci a sobě zvýšit medný výnos) do medníku ale dává již vystavěné plásty, ve kterých se celý rok před tím rodily mladé včely. Takové plásty jsou obvykle tmavé až černé a obsahují tzv. košilky od vylíhlých včel. Včelaři je po vytoční medu odstraňují z úlu pryč.
Náš med vždycky pochází z panenských plástů, čili z plástů, které včely postavily jen a jen pro med. Z takových plástů sice není tak velký výnos, zato je ale prvotřídní chuti a kvality.
Zároveň nemůže obsahovat ani zbytky léčiv, protože včely se léčí výhradně po vytáčení medu a v zimě a to panenské plásty ještě nejsou na světě.
Léčení pomocí chemických léčiv
Největším nepřítelem včel je v současnosti Kleštík včelí (Varroa Destructor). Česká republika drží v Evropě poněkud nešťastný unikát a to je léčení pomocí zastaralé metodiky pomocí chemických léčiv vyvinutých ve Výzkumném ústavu včelařském v Dole. Tyto léky často obsahují insekticidy používané pro hubení blech a vší u psů (amitraz) nebo mandelinek (tau-fluvalinát).
Tato léčiva (přesto že jsou pravděpodobně pro člověka neškodná) nejen že včelám moc neprospívají, ale hlavně se ukládají do vosku. A pokud rotujete nástavky (jak bylo popsáno v předchozím bodě), tak se vám tato léčiva můžou dostat (byť stopově) i do medu.
Dalším problémem je stále se snižující účinnost těchto léčiv, která některé včelaře vede ke zvyšování dávek.
My pro léčení včel používáme pracnější, ale zato zcela bezpečné metody. Jednak je to léčení pomocí přírodních kyselin (kyselina mravenčí, kyselina mléčná a kyselina štavelová) a pomocí přírodních silic (tymiánové silice) a jednak zootechnická opatření, které nepotřebují chemii vůbec žádnou.
Zootechnická opatření nezanechávají v medu nebo vosku vůbec žádné stopy a přírodní kyseliny se poměrně velmi rychle rozkládají na vodu a oxid uhličitý, čili látky v úle se běžně nacházející.
Poznámka
Med bez léčení chemickými léčivy máme v nabídce označený jako kvalita Pro rodinu a přátele. Kromě toho mám ještě kvalitu Standard, kdy se jedná o med, který je z panenských plástů (čili v plástech nejsou žádné zbytky léčiv), ale v úle bylo v minulosti léčeno chemicky. Takový úl máme ale už jen jeden a v následujících letech ho vyřadíme. Med z tohoto úlu v kvalitě Standard pořád bez problémů vyhovuje i těm nepřísnějším normám Českého svazu včelařů i Evropským normám.
Med se supermarketu
Zatímco u našeho medu jsem vám schopen velmi přesně říct, jaké rostliny kvetou v okolí včelnice (a tím pádem z čeho daný med nejspíš je) tak u medu ze supermarketu se často dozvíte, jen že se jedná o směs medů z EU a mimo EU.
Což znamená, že to je směs medů z různých koutů světa, podle toho, kde je zrovna medu dostatek a je tím pádem je med levnější. Takový med k nám může putovat přes půl světa a těžko říct, jestli se mu po celou dobu dostalo takové péče, jakou by si zasloužil (med se má skladovat v temnu a suchu).